Procedury naboru i oceny wniosków
Zgodnie z założeniami Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Lokalna Grupa Działania „Rozwój Ziemi Lubaczowskiej” w ramach wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju w okresie od 2009 roku do końca 2013 r. będzie ogłaszać konkursy dla beneficjentów. Informacje o możliwości składania wniosków o przyznanie pomocy za pośrednictwem LGD zostaną podane do publicznej wiadomości na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego, na tablicy ogłoszeń Urzędu Marszałkowskiego, na tablicy ogłoszeń w siedzibie LGD, na stronie internetowej LGD oraz w prasie o zasięgu obejmującym obszar realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju.
W terminie 44 dni przed planowanym dniem rozpoczęcia biegu terminu składania wniosków o przyznanie pomocy w działaniu Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju, LGD występuje do właściwego organu SW właściwego ze względu na siedzibę LGD (w formie uzgodnionej z SW), z wnioskiem o podanie do publicznej wiadomości informacji o możliwości składania za jej pośrednictwem wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju (zwanej dalej Informacją o naborze) w zakresie:
1) operacji, które odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działania Odnowa i rozwój wsi; lub
2) małych projektów, tj. operacji, które nie odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działań osi 3 ale przyczyniają się do osiągnięcia celów tej osi; lub
3) operacji, które odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działania Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej; lub
4) operacji, które odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działania Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw.
Nabór może dotyczyć jednego lub kilku zakresów wymienionych wyżej w pkt 1-4.
Wraz z wnioskiem LGD przekazuje projekt Informacji o naborze, zawierający w szczególności:
1) planowany termin składania wniosków o przyznanie pomocy:
- nie krótszy niż 14 dni i nie dłuższy niż 30 dni;
- który jednocześnie może się rozpocząć nie wcześniej niż po upływie 14 dni od dnia podania do publicznej wiadomości Informacji o naborze;
2) miejsce składnia wniosków o przyznanie pomocy wraz z informacją o konieczności bezpośredniego złożenia wniosku;
3) miejsce zamieszczenia wzoru formularza wniosku o przyznanie pomocy;
4) miejsce zamieszczenia kryteriów wyboru operacji przez LGD, które zostały określone w LSR, w tym kryteriów, na podstawie których ocenia się uzasadnienie realizacji operacji w ramach LSR;
5) miejsce zamieszczenia wykazu dokumentów niezbędnych do weryfikacji spełnienia kryteriów wyboru operacji, które zostały określone w LSR;
6) limit dostępnych środków;
7) minimalne wymagania, których spełnienie jest niezbędne do wyboru operacji przez LGD;
8) w przypadku małych projektów, informacja może zawierać również wskazanie tematycznego zakresu operacji.
Wzór ogłoszenia (Informacji o naborze) - stanowi załącznik do Regulaminu Biura LGD.
SW właściwy ze względu na siedzibę LGD zobowiązany jest zweryfikować możliwość ogłoszenia naboru w terminie zaproponowanym przez LGD oraz poprawność danych zawartych w Informacji o naborze, a w szczególności zweryfikować limit dostępnych środków. Ostateczną treść Informacji o naborze SW uzgadnia z LGD.
W terminie 24 dni przed planowanym dniem rozpoczęcia biegu terminu składania wniosków o przyznanie pomocy, LGD przekazuje do właściwego organu SW właściwego ze względu na siedzibę LGD (w formie uzgodnionej z SW), dokumenty niezbędne do podania do publicznej wiadomości Informacji o naborze, tj.:
1) ostateczną Informację o naborze, uwzględniającą ewentualne uwagi SW;
2) kryteria wyboru operacji przez LGD, które zostały określone w LSR, w tym kryteria, na podstawie których ocenia się uzasadnienie realizacji operacji w ramach LSR (w formie odrębnego dokumentu);
3) wykaz dokumentów niezbędnych do wyboru operacji przez LGD (w formie odrębnego dokumentu), a w przypadku, gdy dokumenty te są sporządzane na formularzach udostępnionych przez LGD również wzory tych formularzy;
4) minimalne wymagania, których spełnienie jest niezbędne do wyboru operacji przez LGD (w formie odrębnego dokumentu).
Informację o naborze podaje się do publicznej wiadomości:
1) w prasie o zasięgu obejmującym obszar realizacji LSR;
2) na tablicy ogłoszeń oraz na stronie internetowej:
- urzędu marszałkowskiego lub samorządowej jednostki organizacyjnej - właściwych ze względu na siedzibę LGD;
- LGD;
- urzędów marszałkowskich lub samorządowych jednostek organizacyjnych - właściwych ze względu na obszar realizacji LSR, w przypadku gdy obszar ten obejmuje teren więcej niż jednego województwa (LGD międzywojewódzkie);
- na stronie internetowej ARiMR, w przypadku gdy nabór dotyczy operacji: Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej lub Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw.
Do wniosku o przyznanie pomocy dołącza się także ten wniosek w formie dokumentu elektronicznego zapisanego na informatycznym nośniku danych.
Na wniosek Prezesa Zarządu Przewodniczący Rady zwołuje posiedzenie Rady nie później niż 3 dni po zamknięciu naboru. Biuro LGD przekazuje zarejestrowane wnioski Radzie do oceny. Posiedzenia Rady są jawne.
Zawiadomienie o posiedzeniu Rady wraz z informacją o terminie, miejscu i porządku posiedzenia Rady podaje się do publicznej wiadomości co najmniej na 7 dni przed posiedzeniem.
Przed przystąpieniem do oceny wniosku każdy z członków Rady zobowiązany jest wypełnić Deklarację bezstronności osobno w odniesieniu do każdego z ocenianych wniosków. W deklaracji tej określone zostały okoliczności, które mogą wywołać wątpliwości co bezstronności członka Rady. W przypadku zaistnienia tych okoliczności członek Rady zostaje wyłączony z procedury oceny operacji, uczestniczy w ocenie pozostałych wniosków. Wyłączenie członka Rady z oceny konkretnej operacji następuje w odniesieniu do oceny zgodności tej operacji z LSR, jak również w odniesieniu do jej oceny według lokalnych kryteriów wyboru oraz jej wyboru do finansowania. Deklaracja bezstronności stanowi załącznik do Regulaminu Rady.
Procedura oceny zgodności operacji z LSR polega na dokonaniu przez każdego z członków Rady oceny zgodności operacji z celami ogólnymi, szczegółowymi i typami przedsięwzięć zapisanymi w LSR oraz z zakresem tematycznym operacji (o ile zakres tematyczny operacji został wskazany w Informacji o naborze). Ocena zgodności z LSR dokonywana jest indywidualnie przez każdego z członków Rady poprzez wypełnienie Karty oceny zgodności operacji z LSR. Ocena zgodności dokonywana jest poprzez odpowiedź na pytania zawarte w karcie oceny:
- czy operacja przyczynia się do osiągnięcia co najmniej jednego celu ogólnego określonego w LSR?
- czy operacja przyczynia się do osiągnięcia co najmniej jednego celu szczegółowego określonego z LSR?
- czy operacja jest zgodna z przedsięwzięciami planowanymi w ramach LSR?
- czy zakres tematyczny operacji jest zgodny tematycznym operacji wskazanym w Informacji o naborze (o ile zakres tematyczny operacji został wskazany)?
W ocenie operacji członkowie Rady korzystają z oświadczenia wnioskodawcy w postaci Opisu zgodności operacji z Lokalną Strategią Rozwoju, właściwego dla danego działania. Opisy zgodności operacji z Lokalną Strategią Rozwoju stanowią załączniki do Regulaminu Rady. Członek Rady jako organu decyzyjnego głosuje za uznaniem, że operacja jest zgodna z LSR wtedy, gdy w jego opinii odpowiedź na wszystkie pytania wskazane w karcie oceny jest pozytywna. Wynik głosowania Rady w sprawie uznania operacji za zgodną z LSR jest pozytywny, jeśli bezwzględna większość głosów (50% +1) została oddana na opcję, że operacja jest zgodna z LSR. Uznanie operacji za zgodną z LSR skutkuje przekazaniem operacji do dalszej oceny wg lokalnych kryteriów wyboru. Operacja, która nie zostanie uznana za zgodną z LSR nie podlega dalszej ocenie.
- Listę operacji zgodnych z LSR wraz z ilością uzyskanych punktów po ocenie według lokalnych kryteriów wyboru,
- Listę operacji niezgodnych z LSR.
- wynik oceny zgodności projektu z LSR lub niezgodności z LSR wraz ze wskazaniem przyczyny niezgodności,
- liczbę punktów uzyskanych w ramach oceny operacji według lokalnych kryteriów wyboru wraz z miejscem na liście ocenionych projektów (dla operacji zgodnych z LSR),
- pouczenie o możliwości złożenia na piśmie odwołania od wyników oceny zgodnie z procedurą określoną w LSR.
Wnioskodawca wraz z informacją o ocenie wniosku otrzymuje kopię Listy operacji zgodnych z LSR wraz z ilością uzyskanych punktów.
- został wniesiony po upływie terminu 5 dni kalendarzowych od otrzymania pisma informującego o wynikach oceny;
- został wniesiony przez nieuprawniony podmiot, tzn. nie będący wnioskodawcą, którego wniosek o dofinansowanie podlegał ocenie;
- nie zawiera wymaganych danych, pozwalających zidentyfikować wniosek.
W przypadku, gdy Rada w ramach ponownej oceny zgodności z LSR operacji, która uprzednio została odrzucona jako niezgodna, uzna odwołanie za zasadne, operacja kierowana jest do oceny według lokalnych kryteriów wyboru. W przypadku nieuznania odwołania Rada zawiadamia o tym Wnioskodawcę. Operacja uznana za zgodną z LSR zostaje oceniona według lokalnych kryteriów wyboru, otrzymuje wynikającą z oceny liczbę punktów. Rada w ramach oceny operacji według lokalnych kryteriów wyboru uzna odwołanie za zasadne, jeśli operacja zostanie oceniona pozytywnie, w przeciwnym przypadku Rada uzna wniosek za niezasadny. Wnioskodawca jest informowany o uznaniu odwołania i przyznaniu nowej liczby punktów lub o odrzuceniu odwołania. Decyzja Rady jest decyzją ostateczną nie podlegającą ponownemu odwołaniu.
Po zakończeniu ponownej oceny wniosków w ramach procedury odwoławczej sporządzana jest Lista rozpatrzonych odwołań wraz z wynikami odwołań. Aktualizowana i publikowana ponownie jest Lista operacji zgodnych z LSR wraz z ilością uzyskanych punktów oraz Lista operacji uznanych za niezgodne z LSR. Publikowana jest również Lista rozpatrzonych odwołań wraz z wynikami odwołań.
- wyborze wniosku do dofinansowania w ramach LSR;
- niewybraniu wniosku do dofinansowania w ramach LSR.
W głosowaniu nad wyborem danego wniosku do finansowania biorą udział wszyscy członkowie Rady, z wyłączeniem wcześniej wykluczonych. Rada wybierając wnioski do dofinansowania spośród ocenionych pozytywnie kieruje się dostępną alokacją środków finansowych w danym konkursie i ilością punktów uzyskanych przez operację w ramach oceny według lokalnych kryteriów wyboru. W przypadku, gdy Informacja o naborze podawana jest do publicznej wiadomości po raz ostatni, LGD wybiera wnioski do wysokości 120% limitu dostępnych środków, wskazanego w Informacji.
- Listę wniosków o przyznanie pomocy wybranych do finansowania w ramach LSR wraz z liczbą punktów uzyskanych w ramach oceny według lokalnych kryteriów wyboru, wraz ze wskazaniem wniosków, które mieszczą się w ramach limitu środków finansowych przeznaczonych na nabór,
- Listę wniosków o przyznanie pomocy niewybranych do finansowania w ramach LSR wraz z liczbą punktów uzyskanych w ramach oceny według lokalnych kryteriów wyboru, oraz zawierającą wnioski, które zostały uznane za niezgodne z LSR lub nie zostały złożone w miejscu i terminie wskazanych w Informacji o naborze lub których zakres tematyczny nie jest zgodny z tematycznym zakresem operacji, wskazanym w Informacji o naborze, w przypadku gdy ten zakres był wskazany.
Następnie w terminie do 45 dni od dnia, w którym upłynął termin na składanie wniosków o przyznanie pomocy Biuro LGD przekazuje do właściwego podmiotu wdrażającego (Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego dla wniosków z zakresu Odnowy i rozwoju wsi i Małych projektów, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dla wniosków z zakresu Tworzenia i rozwoju mikroprzedsiębiorstw i Różnicowania w kierunku działalności nierolniczej) następujące dokumenty:
1. wnioski o przyznanie pomocy, które zostały wybrane do dofinansowania wraz z uchwałami w sprawie wyboru,
2. wnioski o przyznanie pomocy, które nie zostały wybrane wraz z uchwałami w sprawie ich niewybrania,
3. wnioski o przyznanie pomocy, które nie podlegały ocenie, ponieważ nie zostały złożone w miejscu i terminie wskazanym w Informacji o naborze lub nie wskazano w nich adresu wnioskodawcy i nie ma możliwości ustalenia tego adresu,
4. Listę wniosków o przyznanie pomocy wybranych do dofinansowania w ramach LSR (wraz z uchwałą), na której wnioski są zamieszczone w kolejności według liczby uzyskanych punktów ze wskazaniem, które z nich mieszczą się w limicie środków finansowych zawartym w Informacji o naborze,
5. Listę wniosków o przyznanie pomocy niewybranych do finansowania w ramach LSR (wraz z uchwałą), zawierającą dodatkowo wskazanie wniosków, które w wyniku oceny zgodności z LSR zostały uznane za:
- zgodne z LSR, ale nie spełniły wymagań minimalnych (minimalna liczba punktów),
- niezgodne z LSR,
- nie zostały złożone w miejscu i terminie wskazanym w Informacji o naborze lub nie wskazano w nich adresu wnioskodawcy i nie ma możliwości ustalenia tego adresu,
W przypadku, gdy nabór dotyczył wniosków z zakresu Tworzenia i rozwoju mikroprzedsiębiorstw i Różnicowania w kierunku działalności nierolniczej Biuro LGD przekazuje wymienione powyżej listy również do wiadomości Samorządu Województwa Podkarpackiego.
LGD publikuje na swojej stronie internetowej Listę wniosków o przyznanie pomocy wybranych do dofinansowania w ramach LSR nie później niż w dniu przekazania jej do właściwego podmiotu wdrażającego.
- wybraniu wniosku do dofinansowania lub jego niewybraniu,
- liczbie uzyskanych punktów w ramach oceny według lokalnych kryteriów wyboru lub miejscu na liście wniosków, które zostały wybrane do dofinansowania.
W przypadku wybrania wniosku do dofinansownaia przekazuje się dodatkowo informację czy operacja mieści się w ramach limitu środków finansowych przeznaczonych na nabór.
W przypadku niewybrania wniosku do dofinansowania, wskazuje się przyczyny niewybrania oraz informację o możliwości złożenia wniosku o przyznanie pomocy bezpośrednio do podmiotu wdrażającego w ramach konkursów ogłaszanych przez dany podmiot.
- LGD do złożenia wyjaśnień, uzupełnienia list lub przekazania brakujących uchwał Rady Stowarzyszenia,
- wnioskodawców do złożenia wyjaśnień i uzupełnień, co do złożonych przez nich wniosków w przypadku jeżeli jest to konieczne dla rozstrzygnięcia dotyczącego przyznania pomocy na realizację projektu i podpisania umowy o dofinansowanie.
Nasi partnerzy
Europa inwestująca w obszary wiejskie
Strona internetowa opracowana jest przez Lokalną Grupę Działania "Rozwój Ziemi Lubaczowskiej".
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.